X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
TRY 0

Hoşgeldiniz

Lütfen Giriş Yapın

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan Adı YönetimiDNS Kaydı Nedir? Kayıt Türleri Nele...

DNS Kaydı Nedir? Kayıt Türleri Nelerdir?

Dns kaydı basit bir ifadeyle, (Domain) Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), ana bilgisayar adlarını IP adreslerine çeviren bir veritabanı koleksiyonudur.

Dns bir kısaltmadır ve gerçek anlamı,  Domain Name System. Bunun Türkçe karşılığı ise Alan İsimlendirme Sistemi şeklindedir.  DNS, 256 karakter uzunluğa sahip olabilen “host” sunucu isimlerini “IP”ye dönüştürmekte kullanılan  aracı sistemdir. İnternet ağlarında çok sayıda DNS server bulunur ve bunlar aslında bir üst seviye bilgilerini de tutar. Böylece bir DNS server çökerse veya ona ulaşan herhangi bir rota bozulursa, bir başkası onun yerine devreye girer ve yeni devreye giren üzerinden iletişim de kesintisiz devam eder.

DNS genellikle internetin telefon rehberi olarak adlandırılır, çünkü www.google.com gibi hatırlanması kolay ana bilgisayar adlarını 216.58.217.46 gibi IP adreslerine dönüştürür. Bu, bir web tarayıcısının adres çubuğuna bir URL yazdıktan sonra perde arkasında gerçekleşir.
DNS (ve özellikle Google gibi arama motorları) olmadan, ziyaret etmek istediğimiz her web sitesinin IP adresini girmemiz gerektiğinden İnternet'te gezinmek kolay olmazdı.

DNS Kayıt Türleri

DNS protokolleri bir çok amaçla  kullanılabilecek  farklı kaydı tanımlar. Günümüzde en sık kullanılanlar şunlardır:

Address (A)

Address kaydı ya da kısaltılmış adı ile A kaydı, muhtemelen en temel ve en yaygın olan türdür. İsimleri IP adreslerine eşleyen şey A kaydıdır. Örneğin aşağıdaki kayıt:

“alanadiniz.com. IN A 25.5.62.12”

A kaydı, alanadiniz.com domain adınızı IP adresi 25.5.62.12 olarak eşleyecektir. IP adresleri genellikle hosting servis sağlayıcınız tarafından verilir.

Canonical Name (CNAME)

CNAME kaydı, bir host için diğer ad oluşturmak için kullanılır. Bu kayıt türü genellikle aynı domaini işaret eden birden fazla hostname’inizin (www, ftp, mail) olması durumunda kullanılır. Örneğin; aynı server hem ftp’den hem de mailden sorumlu olabilir:

“ftp        IN      CNAME  alanadiniz.com.

www      IN      CNAME  alanadiniz.com.”

Bu tür, alanadiniz.com’da bir ftp diğer adı oluşturacaktır. Böylelikle bir kişi ftp.websiteniz.com’a bağlandığında, alanadiniz.com adresine yönlendirilecektir. ‘www’ ile benzer şekilde çalışır.

Mail Exchange (MX)

MX kaydı, domain için gelen tüm e-postalarla ilgilenecek olan A kaydını tanımlamak için kullanılır. Örneğin; mail.alanadiniz.com adresinizin, tüm e-posta adresleriyle alanadiniz.com adresinde ilgilenmesini istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

“alanadiniz.com. MX 10 mail.alanadiniz.com

alanadiniz.com. MX 20 mail-backup.alanadiniz.com”

MX dizesinin yanındaki sayı öncelikli olmaya karşılık gelir. Herhangi bir sebepten dolayı mail.alanadiniz.com kullanılamaz hale gelirse, tüm e-postalar mail-backup.websiteniz.com tarafınızdan yönetilir.

Host Information (Host Bilgileri)

The Host Information(HINFO) kaydı, bir host hakkındaki donanım türü, işletim sistemi gibi bilgileri tanımlamak için kullanılabilir. Opsiyoneldir ve her bir host adı için yalnızca bir tane HINFO kaydı olabilir.

www.alanadini.com. IN HINFO “Intel” “Linux”

Pointer (PTR)

Pointer kayıtları, A kayıtlarının tam tersidir ve Reverse Maps(ters haritalar) olarak adlandırılan bir dizi zone file’da kullanılır. Adından da belli olduğu üzere bunlar ters haritalama yaparlar: Ip adreslerini host adlarına.

E-postanın sağlıklı çalışabilmesi için bu kayıtlar hayati önem taşımaktadır. Her İnternet adresi için sadece bir PTR kaydı kullanılabilir. Bu yüzden önceki örnekte gördüğümüz www.alanadiniz.com’un IP adresi 25.5.62.12’tür ve PTR kaydı aşağıdaki gibidir:

“25.5.62.12.IN-ADDR.ARPA. IN PTR www.alanadiniz.com.”

Text (TXT)

TXT kaydı, herhangi bir text dizesini bir hostname ile ilişkilendirmenize olanak tanır. Bir host için birden fazla TXT kaydı olabilir:

www.websiteniz.com. IN TXT “owner: mike@alanadiniz.com

 IN  TXT “production”

DNS yapılandırmanızda değişiklikler yapmanız, mail websitenizin ya da websitenizin tamamen kapanması gibi oldukça dramatik etkiler doğurabilir.

 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(158 defa görüntülendi. / 1 kişi faydalı buldu.)
Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
Top